Dünya Kendo Şampiyonası

wkc1

Bu yıl 16. sı düzenlenen Dünya Kendo Şampiyonası Japonya’nın Tokyo şehrinde Nippon Budokan’da gerçekleşti.
Türkiye’nin ilk defa katıldığı bu büyük organizasyonda Nippon Budokan’da mücadele etmek hepimiz için büyük bir şans ve gurur kaynağı oldu.
Kafilemiz turnuva öncesi Tokyo Üniversitesi,Tokai Üniversitesi ve Meiji Gakuin Üniversitelerinin kendo kulüpleri ile hazırlık çalışmaları yaptı.

wkc2
wkc3

Şampiyonada erkek takımımız dünya ikincisi Kore ve Avrupa Şampiyonu İtalya’nın bulunduğu grupta mücadele etti. Kadın takımımız, Dünya üçüncüsü Brezilya’nın yanı sıra
Singapur ve İsviçre ile mücadele etti. Takımlarımız bu zorlu gruplardan çıkamamasına rağmen iyi performans gösterdiler. Bu şampiyona tüm sporcularımıza büyük bir tecrübe sağlayıp ülkemizi en üst platformda temsil etme fırsatı verdi.

Turnuva sırasında Japonya’nın popüler kendo dergisi “Kendo Nippon” ekibimiz ile röportaj yapıp WKC özel sayısında ülkemize yer vermiştir. Haberde kısaca Türkiye’nin Kendo tarihçesi, hocalarımız ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Ayrıca sporcularımızın performansı ile ilgili Can Aydoğdu ve Büşra Aydoğdu’nun bireysel gruplarından çıkmaları, Cihan Engin’in Kore takım maçında senpo ile berabere kalması yazıda yer almıştır.

11825738_10152931467506384_6240225391354758555_n

Bu uzun süreçte yanımızda olan M.Kakuta ve K.Takashima, Japonya’da bizimle çalışan ve destek veren M.Matsumura, H.Matsumoto, M.Ebisu hocalarımız başta olmak üzere Tokyo, Tokai ve Meiji Gakuin Üniversiteleri’ne, takımımıza sponsor desteği sağlayan YKK firmasına ve tüm takım kafilemize ve hazırlanma aşamasında bizimle kendo paylaşan herkese teşekkür ederiz.

Posted in Kendo